Ali ste vedeli, da psi zaznajo našo jezo? Seveda veste, saj živite z njimi. To vemo vsi, ampak seveda, je bilo to potrebno tudi dokazati.
V študiji iz leta 2015, Corsin Müller and colleagues na University of Veterinary Medicine, Vienna, so dokazali, da psi težje pristopijo k
jeznim obrazom, kot k veselim. Na ekranu sta bila prikazana vesel in jezen človeški obraz. Pes, ki je z nosom tapnil na enega izmed njih, je dobil
priboljšek. Takrat, ko so psi dobili priboljšek s tapkanjem nosu na ekran jeznega obraza, so to dosegli težje in počasneje, kot
približevanje veselemu obrazu. Raziskovalci so nakazali, da morajo psi premagati svojo naravno težnjo k odmiku od neprijetnih/grozečih dražljajev, da pridejo do hrane.
Torej morajo psi iti čez sebe, da preživijo (hrana). Včasih (no, pogosto) se to tudi nam dogaja, če dobro pomislim (hm…najraje kupujem solato pri najbolj tečni branjevki, ker je njena solata res najboljša, kar sem jih kdaj jedla…)…
V naslednji študiji, Natalia Albuquerque in kolegi iz University of Lincoln and the University of São Paulo, so dokazali, da so psi pri prikazovanju jeznih človeških obrazov večkrat pokazali refleks oblizovanja ustnic (znak akutnega stresa), kot pa pri prikazovanju veselih obrazov. Tej rahli, mali znaki stresa (zehanje, oblizovanje, izogibanje očesnemu kontaktu, obračanje glave…) so pokazatelj neprijetnih občutkov, ki jih psi imajo ob neprijetnih, akutnih stresnih situacijah ali nelagodju.
Torej psi zaznajo našo jezo in jezo ljudi, ki jih vidijo. Občutijo jo kot neprijetno čustvo, nelagodje in v njih izzove akutni stres. Kaj pa, če je jeza dolgotrajna in konstantna? Kaj, če je kuža stalno v okolju, kjer je jeza prisotna? Najverjetneje pride do kroničnega stresa, ki ima vpliv tako na vedenje, kot tudi na fizično zdravje živali.
Seveda je jeza čustvo, ki je primarno potrebna za naše preživetje. Je pa tudi res, da je jeza obvladljiva oziroma lahko našo jezo izrazimo na drugačne načine, ki so tolerantni za naše
najbližje, ljudi in živali. Torej, zdaj ko veste, lahko opazujete vašega kužka, kako se obnaša, ko ste jezni. Kaže miritvene signale?
Andreja Rusjan, dr.vet.med.
Viri:
Albuquerque N, Guo K, Wilkinson A, Resende B, Mills DS. 2018. Mouth-licking by dogs as a response to emotional stimuli. Behavioural Processes, 146, 42—45.
Müller CA, Schmitt K, Barber ALA, Huber L. 2015. Dogs can discriminate emotional expressions of human faces. Current Biology, 25, 601—605.